Nietrzymanie moczu – leczenie

Obserwowany od kilkunastu lat postęp medycyny spowodował, iż osoby z rozpoznanym nietrzymaniem moczu mają cały szereg proponowanych metod leczniczych.

Oprócz niezliczonej liczby preparatów farmakologicznych zmniejszających objawy nietrzymania moczu istnieje ponad 100 technik operacyjnego leczenia zaburzenia.

Wybór najlepszej metody uzależniony jest o typu nietrzymania moczu, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz nasilenia dolegliwości. W pierwszej kolejności lekarz szczegółowo analizuje występowanie czynników mogących odpowiadać za  nietrzymanie moczu. Leczenie opiera się wtedy o próbę ich wyeliminowania, to jest odstawienie leków moczopędnych, alkoholu i kofeiny, leczenie zapaleń pęcherza, prostaty czy pochwy, zmniejszenie masy ciała.

Nierzadko okazuje się, iż niemożliwe jest wyeliminowanie bezpośredniej przyczyny zaburzenia i konieczne jest leczenie objawowe.

Najczęstszą proponowaną metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet są ćwiczenia mięśnia dna macicy, tzw. mięśni Kegla. Regularnie wykonywane ćwiczenia cieszą się dużą skutecznością. Poprawę jakości życia obserwuje się u aż 70% przypadków, z czego u ponad połowy dochodzi do całkowitego ustąpienia objawów.

W innych typach zaburzeń zalecany jest trening pęcherza moczowego, który pozwala kontrolować wypływanie moczu poprzez świadome odraczanie momentu oddawania moczu.

Jeśli sam trening nie przynosi widocznych rezultatów, specjalista czasami decyduje się na podanie leków regulujących czynność dolnych dróg moczowych. Terapia skojarzona (ćwiczenia + farmakoterapia) jest wyjątkowo skuteczna u pań z rozpoznanym czynnościowym nietrzymaniem moczu. Leczenie to jest jednak zarezerwowane dla pań w młodszym wieku, bez licznych obciążeń internistycznych, które nie przyjmują zbyt wielu farmaceutyków na stałe. Leki te, choć skuteczne, mogą wywoływać wiele działań niepożądanych, dlatego powinny być stosowane wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Brak efektów po kilku miesiącach leczenia zachowawczego jest wskazaniem do leczenia zabiegowego. Metod leczenia chirurgicznego jest wiele. Różnią się one wskazaniami, techniką wykonywania oraz dłuższymi rezultatami. Większość z nich zapewnia jednak długotrwałą poprawę z całkowitym wyeliminowaniem nieprzyjemnych dolegliwości. Dla utrzymania efektu konieczne jest dalsze wykonywanie ćwiczeń, które na tym etapie nie muszą być tak intensywne. Wystarczą krótkie ćwiczenia raz dziennie.